Türkiyede üçüncü, bölgede birinci öncelikli

Mithatpaşa Tünelleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Türkiye’de yapımı öncelikli 3’üncü, bölgede ise yapımı öncelikli 1’inci proje kapsamına alındı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nun önem verdiği projeler arasında yer alan MithatpaşaTünelleri’nde ilk tüp, 2019 yılı sonunda, 2’nci tüp ise 2020 yılının ilk aylarında hizmete açılacak.


Karadeniz Sahil Yolu’nun bağlantı yollarından birisi olarak planlanan ve Zonguldak kent trafiğini yüzde 70 oranında rahatlatması hedeflenen Mithatpaşa Tünelleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından Türkiye’de yapımı öncelikli 3’üncü, bölgede ise yapımı öncelikli 1’inci proje kapsamına alındı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan’ın ve Karayolları Genel Müdürü Abdulkadir Uraloğlu’nun önem verdiği projeler arasında yer alan MithatpaşaTünelleri’nde yüklenici firma 300 personelle çalışmalara başladı.Bin 500 metre uzunluğunda 2 tüpten oluşan tünellerden birisinin 2019 yılı sonuna kadar tamamlanıp hizmete açılacağını belirtenve Bakan Turhan ile Genel Müdür Uraloğlu’na teşekkür eden tünellerin yüklenici firması ÖDF Yılmazlar İnşaat Genel Koordinatörü Mustafa Şahingöz,“Tünellere artık başladık. Çalışmalar devam edecek. Burada Karayolları Genel Müdürümüzün ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanımızın talimatlarıyla 23 Aralık’ta non-stop olarak bu projenin başlaması, tünellerin trafiğe açılması talimatı verilmiştir. Bu konuda her türlü özveriyi yapacaklarını, maddi-manevi destek sağlayacaklarını, teknik destek sağlayacaklarını tarafımıza belirttiler. Müteahhit firma da bu yönde çalışmalarına mobilize olmuştur. Non-stop şeklinde, gece-gündüz, 2019 yılının sonunda en azından bir tüpün, 2020’nin ilk aylarında da ikinci tüpü açarak bu yolu trafiğe verme hedeflenmiştir. Çalışmalara bu şekilde başlanmıştır. Bu konuda bize destek veren, projenin önemini vurgulayan, bu projeyi Türkiye’de ilk 5 arasına koyan Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Mehmet Cahit Turan ile Karayolları Genel Müdürümüz Abdülkadir Uraloğlu’na teşekkür ediyoruz” dedi.

KARADENİZ SAHİL YOLU’NUN KİLİT NOKTASI OLACAK

Projenin, Karadeniz Sahil Yolu’nun önemli bir bağlantı kolu olduğuna dikkat çeken ÖDF Yılmazlar İnşaat Genel Koordinatörü Mustafa Şahingöz, “Tamamlandığında,Zonguldak trafiğini yüzde 60-70 oranındarahatlatacak projedir. Diğer bir önemi, proje, bir bağlantı projesidir. Amasra’dan devam eden bu Karadeniz Sahil Yolu’nun kilit noktasındadır. Yapılan tespitler o yönde doğrudur. Bölgenin en önemli projesi olarak belirlenmesi doğru bir tespit olmuştur. Projeleri yerleştirirken, ödeneklere ve yapım önceliği konurken önem belirtiyorlar. Bu önem belirtilirken, Kastamonu 15’inci Bölge Müdürlüğü içerisinde de 1’inci sıraya yerleştirdiler bu projeyi. Proje şuanda 1’inci öncelikli proje, Türkiye’de ise 3’üncü öncelikli projedir. Türkiye’de belki bine yakın proje var. Bunların içerisinde de öncelik sırası da bellidir” ifadelerini kullandı.

126 MİLYON TL’YE İHALE EDİLDİ

Tünellerin 126 milyon liraya ihale edildiğini belirten Şahingöz, şöyle devam etti:

“Tünellerimiz sağ ve sol tüp bin 500 metredir. Her iki tüpten de 500-600 metre açılmıştır. İki tarafta da yaklaşık 900’er metre açılacak mesafe vardır. Süreç olarak da baktığımız zaman ortalama 12 ay içerisinde bir tüpün normal koşullar altında açılması gerekiyor, betonuyla beraber. Trafiğe verilmesi gerekiyor. Burada mevcut durumda 250’ye yakın işçi çalışacak. Bunların içerisinde 15-20 teknik personelimiz alacak. Müşavirleri ve Karayolları personellerini de sayarsanız, bu sayı 300’ü bulur. Tünelde gaz var, ama gazla ilgili tedbirler alındı. Tüneldeki gaz öyle bir maden boyutundaki gaz değil. Tüneldeki gaz, mücadele edilebilir bir gaz. Engel değil. Yavaşlatmaması için gerekli tedbirler alındı. Gaz ölçüm cihazları ile donatılıyor tünel. Ona göre sondajlar açılacak. Emniyetli şekilde çalışılacak. Gazdan dolayı durmalar ve kalkmalar olmayacak. Onların tedbirleri alındı. Tünelin kendi yapısından dolayı kömür var, bunlar da çalışmaları zorlaştırdı. Ancak herkes artık nasıl çalışacağını biliyor. Bunun önlemleri alındı, projeleri tamamlandı. Hepsi çözümlenip bitti, herkes ne yapacağını biliyor artık. Tüneller, 126 milyon liraya ihale edildi. Yüzde 15’i tamamlandı, yüzde 85’i kaldı.”